10 otázek pro ... Roberta Fremra

JUDr. Robert Fremr je soudcem trestního kolegia Nejvyššího soudu, aktuálně prvním místopředsedou Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

1. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Při výběru profese návštěva hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 2 v trestní věci a famózní způsob jeho vedení předsedou senátu. Při výkonu funkce soudce kolegové, se kterými jsem měl to štěstí spolupracovat.


2. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nejoblíbenějším bylo trestní právo, byla to láska na první pohled. Neskutečnou ztrátou času pak byla výuka předmětů, které se už naštěstí na PF UK od listopadu 1989 neučí.


3. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o soudcovské profesi?
"Nezapomeňte, že požadavky na její řádný výkon zahrnují nejen odbornou zdatnost, ale i morální integritu, a to 24 hodin denně."

4. Co máte na své práci nejraději?
To, že mám možnost dávat průchod spravedlnosti. Současně si ale uvědomuji, jak velká zodpovědnost je nedopustit opak.


5. Největší pracovní úspěch?
Za úspěch bych považoval, kdyby na mě po skončení kariéry vzpomínali v dobrém a s respektem kolegové soudci, státní zástupci, advokáti, účastníci řízení i studenti, se kterými jsem se během své praxe setkal. Tak jako já dodnes vzpomínám na své starší kolegy, kteří byli mými vzory.


6. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Je jich víc, ne všechny jsou pozitivní. Některé zážitky ale z paměti nevymažete, i kdybyste sebevíc chtěli.


7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Dost dlouho jsem považoval za velmi zdařilou naši Ústavu. Do doby, než ji někteří naši čelní politici začali ohýbat svým pragmatickým výkladem.


8. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Ne, rozhodnost uplatňuji i ve svém soukromém životě a trpím, když mé okolí při rozhodování otálí. Takže jsem pro své okolí někdy nesnesitelný.


9. Knížka, kterou jste četl naposled?
"Kundera - Český život a doba" z pera Jana Nováka.  Úporná snaha autora devalvovat hodnotu díla literárního génia nekonečným výčtem jeho prokazatelných i údajných životních omylů a pochybení mě stála velké sebezapření těch 896 stran dočíst.


10. Ideální dovolená?
Samota v bývalém hraničním pásmu, domek na břehu moře, lyžařská chata vysoko v horách plus dodržení předsevzetí, že nebudu otvírat pracovní emaily (které nikdy nedodržím).Článek naleznete zde:
https://www.epravo.cz/clanky/10-otazek-pro-roberta-fremra-111948.html

16. 12. 2020